Dental İmplantlar Hakkında Her şey

Dental İmplantlar Hakkında Her şey

İmplantoloji, eksik bir dişi tamamen yeniden yapılandırmak için kullanılan bir tekniktir. Ne zaman bir implanta ihtiyacınız var? İmplant nasıl yapılır?  Köprü veya protezlerden daha modern olan implantoloji az bilinir ve az uygulanmaktadır.

Diş İmplantı Nedir?

Bir diş implantı, çoğunlukla bir veya daha fazla eksik dişin yerini alveolar kemiğe yerleştirilecek olan titanyumdan yapılmış yapay bir köktür. Bu yapay kökte sabit bir diş protezi (genellikle seramik bir taç) bulunur. Bu teknik yeni değil ama her geçen gün gittikçe gelişiyor.

Neden Bir İmplant Yerleştirmelisiniz?

Dişlerinizi değiştirmek sadece estetik bir hareket değildir. Eksik diş fazla ise çiğneme zorluğu, komşu dişlerin yer değiştirmesi gibi sorunlar olacaktır.

Kontrendikasyonlar Nelerdir?

Ana koşul sağlıklı bir kemiğe sahip olmaktır. Bazı teknikler kemik eksikliğini telafi edebilir (daha kısa ancak daha geniş implant, kemik grefti, sinüs dolgusu vb.).

Son olarak birkaç faktör kontrendikasyon oluşturabilir ve implant yetmezliğine neden olabilir:

  • Kapak Hastalığı
  • Hipertansiyon
  • Sigara
  • Bazı alerjiler
  • Diyabet

İmplant nasıl yerleştirilir

İmplantın yerleştirilme şekli kasaya, implant tipine ve değiştirilecek dişe bağlıdır. Bazı implantlar iki veya üç seans gerektirir ve sadece birkaç ay iyileştikten sonra taç tarafından aşılabilir. Diğerleri bir seansta implante edilir ve geçici taç hemen yerleştirilir.

Klinik muayeneden sonra, implant yerleştirilmesi genellikle üç aşamadan gerçekleşir:

  • Uygulayıcı sakızı keser ve implantı (yapay titanyum kökü) yerleştirmek için kemikte bir yuva hazırlar. Sakız kapatılır ve izin veren yere kadar kemik şekli yer almaktadır. Bu bekleme aşaması, kemiğin iyileşmesine izin vermeyi amaçlamaktadır. 
  • Vakaya bağlı olarak altı haftadan altı aya kadar değişen bir süreden sonra, uygulayıcı implantı geçici proteze bağlamak için bir titanyum dayanak kurar.
  • Son olarak implant üzerine bir seramik kronun yerleştirileceği bir titanyum altyapısına vidalanır.

İmplanta Uyum 

İyi bir ağız hijyeni bir İmplantın başarısı için esastır. Ayrıca implantınızı (veya doğal dişlerinizi) sağlıklı tutmak için düzenli olarak diş hekimine gitmeniz önerilir. Doktorunuz  diş eti iltihabı riskini önlemek için interdental fırçalar kullanmanızı ve  bir gargar kullanmanızı önerebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.