Ağız Kokusuna Çözüm

Ağız Kokusu

Ağız kokusu bazıları için bir tabu konusu, bazıları için endişe, bazıları içinse kötü nefestir. Hafif bir sağlık problemi olarak değerlendirilmesine rağmen, bu bozukluk genellikle bundan muzdarip olanlar için sosyal handikap ile eş anlamlıdır. Bu duruma neyin neden olduğunu ve nasıl üstesinden gelineceğini öğrenin.

Ağız Kokusunun Nedenleri

 • Kötü Ağız Hijyeni

Vakaların %90’ında ağız kokusunun ana nedeni ağız hijyeni eksikliğidir. Ağızda çok sayıda bakteri çoğalmasına neden olur. Tükürük (kserostomi) miktarındaki azalmayla ilişkili kötü ağız hijyeni, bakterilerin bu maddeleri uçucu kükürt bileşiklerine(CVS) dönüştürmesine izin verir. CVS’ler çok yoğun koku molekülleridir ve CVS üreten bakteriler de dilin villüsünde bulunur.

 • Oral Enfeksiyonlar

Oral enfeksiyon yaraları, apseler ve diğer tüm oral enfeksiyonlarda ağız kokusundan sorumludur. Bu nedenle bunları hızlı bir şekilde tedavi etmek önemlidir.

 • Hastalıklar

Genel sağlık sorunları ağız kokusuna neden olabilir:

 • Diyabet: Diyabetli insanlar kanda yüksek düzeyde asidik bileşiklere sahiptir (diyabetik ketoasidoz). Bu asidik bileşikler ağız kokusundan sorumludur.
 • Kronik Sinüzit: Sinüslerin iltihabı bir veya daha fazla sinüste irin oluşumuna karşılık gelir. Bu sinüzit ağrılı olabilirde olmayabilir de. İrin daha çok kötü koku verir ve burnun arkasından ağza doğru akar.
 • Sindirim Bozuklukları: Sıklıkla sindirim problemlerinin nefes üzerinde etkisi vardır. Sağlıksız beslenme, genellikle yüksek alkol ve tütün tüketiminin neden olduğu mide asidi, yemek borusu iltihabı veya mide ülseri nefes almayı azaltıcı olabilir.
 • Yiyecekler

Listede özellikle soğan, sarımsak, kahve, peynir, biber bulunur.

 • Alkol ve Tütün

Sigara içenler ve sık sık alkol kullanan kişiler çoğu zaman kötü kokuya sahiptir. Kusursuz ağız hijyenini sürdürmeli, sigara ve alkol tüketimini azaltmalı hatta bırakılmalıdır.

 • İlaçlar

Antidepresanlar, antihistaminikler, yüksek tansiyon için reçete edilen ilaçlar, dekonjestanlar ve antipsikotikler gibi bazı ilaç tedavileri ağız kokusuna neden olabilir. Ağızda bulunan bakteri bileşimini dönüştürme olanağına sahiptirler..

 • Hormonlar

Hamile bir kadın ağız sağlığına çok dikkat etmelidir. Yumurtlama ve hamilelik sırasında, yüksek hormon seviyeleri diş plağı oluşumunu artıracaktır. Hamile kadının ağzında daha fazla bakteri olacak ve nefesi kokulu olacaktır.

Ağız Kokusu İle Mücadele

Ağız kokusu ile savaşmak ve taze bir nefes almak için yeni alışkanlıklar edinmeniz gerekecek:

 • Ağız Hijyeninizi İyileştirin

Dişlerinizi günde 2-3 kez fırçalayın. Dilinizi bir diş fırçası veya dil kazıyıcı ile temizleyin. Diş temizliğinizi tamamlamak için gargara yapın. Yalnız uzun süre gargara yapmayın. Oral floranın dengesi için kötüdür. Çıkarılabilir bir takma dişiniz varsa, sık sık temizlediğinizden emin olun.

Sağlıklı beslenme ve dengeli beslenme kötü nefesi önler. Size kötü nefes verecek yiyeceklerden kaçınmaya çalışın. Şekersiz sakız çiğneyin ve ağzınızı nemli tutmak için bol su için. Böylece daha fazla tükürük üreteceksiniz. Ağzınız daha az kuru olacak ve daha az bakteri olacak.

Kötü nefes devam ederse, diş hekiminiz ile hızlı bir şekilde iletişime geçin. Tüm ağız boşluğunuzu inceleyecek, daha sonra kötü nefesinize 1 ila 5 arasında bir puan atayacaktır. Bunun oral bir sorun olmadığını fark ederse sizi doktorunuza yönlendirecektir. İkincisi, kötü nefesinizin kaynağını belirleyecektir.

Ağız kokusu kişisel ve sosyal bir sorundur. Birçok insanın hayatını etkileyebilir. Mükemmel ağız hijyeni ve mükemmel beslenme ile kendinize iyi bakın.

Ağız Kokusuna Çözüm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön