Diş Teli Fiyatları 2024 – Güncel Diş Teli Fiyat Hesaplama

Diş teli tedavisi olmak isteyen hastalara öncelikle laboratuvar ve radyolojik tetkikler yapıldıktan sonra tedavi planı oluşturulur. Mevcut sorunlar, tedaviyi içeren ve diş teli fiyatı belirleyecek seçenekler ve beklenen sonuçlar dikkate alınır. Beklenen tedavi zamanı ve tedavinin zorluğu ya da olaylığı elbette tedavi maliyetini etkileyecektir. Tedavinin zorluğu ve süreci arttıkça tedavi maliyeti de artmaktadır.

17 Temmuz 2024 Fiyat Yorum (0)

Çarpık ve bozuk dişlerin dizilimini yüksek oranda düzelten diş tedavisi olarak bilinen ve halk arasında en çok bilinen tedavilerden birisi olan diş teli tedavisi hakkında merak ettiğiniz bütün soruları cevaplıyoruz. Sizin için en kolay şekilde diş teli fiyatları hesaplamanızı sağlayan tabloyu hazırladık. Hemen şimdi diş sorunlarınızı seçerek ortalama tedavi ücretinizi öğrenebilirsiniz.

Hekimin tecrübesi, kullanılan materyaller, kullanılan diş teli tedavi yöntemleri gibi birçok faktörden etkilenir. Ayrıca ortodontik tedavi öncesinde üst çene büyütme gibi iskeletsel tedaviler de gerekebilir. Bu tür uygulamalar ayrıca tedavi maliyetine bir miktar katkıda bulunur.

ZLine

Tedavi materyali seçiminde hastanın görüş ve istekleri de dikkate alınır. Hastalar bu nedenle tedavi maliyetinin belirlenmesinde yer almaktadır. Bunun nedeni ortodontik tedavi yöntemlerinin ve kullanılan malzemelerin yelpazesinin çok çeşitli olmasıdır. Aynı kişiye metal braketler, porselen braketler ve şeffaf plaklarla tedavi edilebilir. Tedavi sonucunda fark yoktur. Yani farklı tedavilerle aynı anda aynı sonucu alabilirsiniz. Diş teli hesaplama bu gibi faktörlerden etkileniyor. Şeffaf bir plak ile görünmez tedavi mi yoksa metal braketlerden alışık olunan klasik diş tel tedavisi mi? Tabi estetik tedavi süreci biraz daha pahalı hale geliyor.

Diş teliTüm diş teli malzemeleri ithaldir. Marka değeri ve etkili sonuçları ile ortodontik tedavide kullanılan ürünler genellikle Amerika Birleşik Devletleri ve bazı Avrupa şehirlerinde üretilmektedir. Bu nedenle korse malzemeleri dolar-Euro kuruna tabidir. Salgının etkisi, küresel üretimin az olması ve Türk lirasının dolar ve Euro karşısında değer kaybetmesi, diş teli fiyatlarını 2022’ye göre önemli ölçüde artırdı. Malzeme maliyetlerindeki değişimleri sadece diş telinin fiyatlarına yansıtarak daha uygun tedavi hizmetleri sunmaktadır.

 

Diş Teli Tedavisi Hakkında Kısaca Bilgi

Diş telleri belirli bir süre boyunca istenilen yönde sabit bir kuvvet uygulanması prensibi ile çalışır. Uygulanan çok fazla kuvvet dişe ve dişi çevreleyen dokuya zarar verebilir. Dişin istenilen konumu ancak sabit ve hafif basınçla elde edilebilir. Braketler, dişlerinize takılan ve tellerin geçmesi için delikleri olan cihazlardır. Diş teli, dişlere takılır, böylece 24 saat tedaviye katkısını sunar. Braketler, dişlerinizi doğru bir şekilde yönlendiren kulplar gibidir. Braketlere takılan teller, dişleri normal durumlarına döndürmek için sabit bir kuvvet uygular. Bu sayede dişler zamanla istenilen pozisyona getirilir.

ZLine

Tel taktırma, sabır ve özen gerektiren, zaman alıcı bir süreçtir. Ortodontist gerekli bilgileri ve tedavi yöntemlerini hastaya detaylı bir şekilde açıklamalı ve hasta doktorun talimatlarına uymalıdır. Aksi halde bu süreç sonunda istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Korseyi taktıktan sonra bir süre acı hissedebilirsiniz. Fakat acı devam ederse bir doktora görünmelisiniz.

 

Ortodontik tedavinin amacı dişlerinizi kemiğin içinde hareket ettirmek ve düzenli bir sıraya dizmektir. Bu hareket birkaç gün hatta birkaç ay içinde gerçekleşemez. Dişlerin kemikte ayda 1-2 mm hareket etmesi doğal olan süreçtir. Diş teli tedavisinin bazı aşamalarında hastadan elastik araçlar kullanması istenebilir. Bu lastikler, her gün kendi kendinize değiştirebileceğiniz basit lastiklerdir. Dişleri istenen konuma yönlendirmeye yardımcı olurlar. En yeni tedavi teknolojisi sayesinde, mümkün olan en kısa ve en az randevu ile istediğiniz sonuçları alabilirsiniz. Ayrıca hastalara metal braket, seramik braket ve cam braket gibi değişik avantajlara sahip tedavi seçenekleri sunulmaktadır. Cam olanlar genelde şeffaf diş teli isteyen hastalarda kullanılmaktadır.

 

Bu düzenlemelere ve seçeneklere göre tedavinin süresi uzar ya da kısalır. Buna göre de diş teli fiyatları belirlenir. Fiyatlar genelde sürecin uzamasıyla birlikte artar. Bu yüzden genelde 10 binin üstünde fiyatlar verilir.